A lakossági napelemes energiatermelés végleg zsákutcába jutott
Úgy tűnik, végleg megkapjuk a kegyelemdöfést a napelemes rendszerek tekintetében. Talán lehet ez számunkra akár álruhába bújt áldás is a jövőben?
Igen!
Végre kiábrándulhatunk a napelemek iránt érzett viszonzatlan szerelmünkből. Ugyan kinek lenne jó, hogy milliókért önerőből napelemet telepítsen úgy, hogy a megtermelt energiát a legritkábban használja majd fel akkor, amikor éppen szükség lenne rá? Amikor pedig , nagy szükség lenne az " ingyen energiára " - azaz az esti időszakokban - csak bámulhatjuk a tetőnkön gyönyörű design elemként virító paneleket, ahogyan a lemenő nap fényében varázslatosan csillognak. Sebaj! Valószínűleg kárpótolnak majd bennünket a kWh-kénti 5 Ft-os átvételi árral!
Ugyan egy 10 kW-os rendszer ca. 11.000 kWh / év termelési volument produkálhat, de mindez mit sem ér, ha ennek kb. 20%-át hasznosíthatjuk reálisan - az éves szaldó elszámolás megszűnésével. Mikor térül meg így az önerős beruházásunk? ( ... mert ugye az államilag 100%-ban támogatott pályázati támogatások legendává langyosodtak: mindenki beszél róla, de szinte senki sem látta ). Kb. 30-40 éves megtérülésre számíthatunk. Azaz sohasem térül meg, mivel 25-30 év alatt a rendszerünk nyugdíjba megy, vagy akár elhalálozik.
Ott van azonban az energiatárolás lehetősége, igaz?
Folytatás következik....