Sziget üzemmód akkor is, amikor van vezetékes áramellátás?
Tehát, ha nincs már módunk az éves szaldó elszámolásba becsatlakoznunk, akkor jobb, ha nem telepítünk napelemes rendszert?
Ha akkumulátort illesztünk a rendszerünkhöz, mire számíthatunk? Megtérül és vajon milyen alapon a beruházásunk?
Az gondolhatnánk, hogy az un. sziget üzemmódú rendszereknek csak akkor van létjogosultsága, ha a lakhelyünkön nincs vezetékes áramellátás.
A mai modern napelemes rendszereket minden esetben un. hibrid inverterrel látjuk el, hiszen ez biztosítja, hogy bármikor csatlakoztathatunk akkumulátort, vagy akár aggregátort is a napelemes rendszerünkhöz. Mondhatnánk, hogy felesleges többlet beruházást jelent egy ilyen alternatíva.
Nézzük meg, ez milyen előnyökkel járhat abban ez esetben, ha hálózati áramellátással rendelkezik az ingatlan?
- Ha nap közben jelentős napelemes termelés történik és minimális fogyasztást produkálunk, a megtermelt energia a délutáni, esti órákban hasznosítható, amikor a legnagyobb szükségünk van rá.
- Ha esetleg több órára megszűnik a hálózati áramellátás, szünetmentes áramforrásként üzemelhet az akkubankunk.
- Teljesen függetlenek vagyunk a hálózati áramszolgáltatóktól, illetve az általuk értékesített áram árától.
- Ha több napig szürkület van, - megfelelő energia tároló kapacitás esetén - lehetőségünk van arra, hogy ne a magas árú vezetékes áramot vételezzük.
- A kiszámíthatatlan jogszabályi környezetben teljesen kiszolgáltatottá válik a lakásunk energia ellátása, illetve a rezsi számláink bármilyen mértékben emelkedhetnek, amelyet akkumulátor telepítésével jól kiküszöbölhetünk.
Hogyan tervezzük, méretezzük az energiatárolónk tároló kapacitását?
Bármilyen furcsa, de egy komolyabb családi kupaktanácsot kell tartanunk annak érdekében, hogy a legoptimálisabb napelemes rendszer teljesítményét és energiatárolót meghatározhassuk. Ezek után nem mindegy, hogy mikor használjuk a nagy teljesítményű háztartási eszközöket, berendezéseket ( lsd.: elektromos főzőlap, sütő, mosógép, szárítógép, konyhai eszközök, stb. ), hiszen amikor napsütéses idő van, lehetőségünk van közvetlen a napenergiából nyerhető elektromos áramot hasznosítanunk. Így a letárolt energiát akkor fogyaszthatjuk el, amikor borús napok, vagy esti időszak van.
Összességében: Az akkumulátor alkalmazása nem feltétlenül akkor indokolt, amikor nincs az ingatlan közelében vezetékes áramellátás, hanem a jövőben mindenkinek érdemes akkumulátort telepíteni, mert az elmúlt 1 év megmutatta, milyen rendkívüli módon kiszolgáltatottá váltunk az áramszolgáltatóktól, kormány rendeletektől. Jó hír, hogy minél inkább emelik az áram átvételi árát ( mely hamarosan biztosan jelentősen 100 Ft / kWh egységár felé fog felkúszni ), annál inkább rövidül az akkumulátoros és napelemes rendszerünk megtérülési ideje.
Sajnos a tendencia a jövőben csak erősödni fog, hiszen számíthatunk arra, hogy akár egy napon belül is sávos rendszer alapján fogják - gyakorlatilag fillérekért - átvenni tőlünk a feleslegesen előállított villamos energiát. Sőt, ha elektromos autónkat szeretnénk tölteni, csak külön erre a célra szabott tarifa alapján tehetjük majd meg.
Tehát, ha családunk életét tervezhetővé szeretnénk tenni, az önellátásra történő törekvés jelentheti az egyedüli megoldást, melyet az önálló energia ellátással kell kezdenünk, melyet azután később kiterjeszthetünk majd a víz- és élelmiszer ellátás területeire is.